Sırrın esirindir, söylersen esiri olursun!

Yapılan her işte bir gizem vardır. Eğer o gizem ifşa olursa o iş tüm büyüsünü yitirir. Örneğin; Günümüzde en çok tüketilen sıvılardan coca cola sırrını yıllardır gizliyor. Sonuç olarak başarısı ortada. (Bu arada coca colanın dünyadaki tek rakibinin su olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.)

Steve Jobs, Bill Gates, Marc Zuckerberg, Jeff Bezos, Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Şerif İzgören gibi başarılı kişilerin, kendilerinden bahsederken sıradan birey olduklarını ve sadece çok çalışarak bu noktalara geldiklerini duyarız. Aslında iş hiçte göründüğü ya da anlatıldığı gibi değildir.

Aslında en güzel örnek Ezel dizisi. Başrollerini Tuncel Kurtiz ve Kenan İmirzalıoğlunun oynadığı kült dizi. Ezelin dizi de bir amacı var. İntikam almak. Yalnız herkes nereden nasıl çıktığını ve o konuma nasıl geldiğini merak ediyor taki Ömer olduğu ortaya çıkana kadar. Sonra diğerlerinin gözündeki o büyü tamamen bozuluyor. Ramiz dayı ile Ömer in hapishanede tanışma sahnelerinden birinde Ramiz dayı o kulaklara küpe olacak altın nasihati fısıldıyor. Buyurun

Diğer kült bir örnek ise Prestige filmi. Filmdeki sırrı söyleyip spoiler vermek istemem yalnız izleyenler hatırlayacaktır. Sihirbazın sırrı ortaya çıktığı an o gizem ve işin büyüsü ortadan kalkıyor ve basitleşiyor.

Başarın ne olursa olsun sırrın esirindir söylersen esiri olursun. Güç gizden gelir. Bunu asla unutmayın.